top of page
All-White-Background-wallpaper-1038417.jpg
All-White-Background-wallpaper-1038417.jpg

DUYURU

Sayın Velimiz,

Bilindiği üzere, tarafınızla imzaladığımız sözleşme tarihinde ülkemizde, Pandemi kısıtlamaları uygulanmakta olup teklif maliyet değerlendirmelerimizde mevcut piyasa koşulları doğrultusunda değerlendirilmiştir. Ancak 01.07.2021 tarihinden itibaren kademeli olarak Pandemi kısıtlamaları kaldırılmış ve bu doğrultuda piyasa koşullarında aşağıda belirtmiş olduğumuz değişiklikler meydana gelmiştir.

  • Pandemi kısıtlamalarının kaldırılması ile beraber eş zamanlı olarak ülkemiz ve dünya genelinde, tedarik zincirinde yaşanan sıkıntılardan dolayı araç üretimlerinde sıkıntılar meydana gelmiş ve araç alım maliyetlerinde ciddi ölçüde artışlar meydana gelmiştir.

  • Yine pandemi kısıtlamalarının son bulması ile beraber okullarda yüz yüze eğitime geçilmiş olup bu doğrultuda Antalya ilinde belirli sayıda hizmet vermekte olan C plakalı servis araç arzı talebi karşılayamamaya başlamış olup, piyasa maliyetleri ciddi ölçüde artmış ve halen artmaya devam etmektedir.

Diğer taraftan söz konusu servis hizmetine ait ana maliyet kalemlerini oluşturan akaryakıt, işçilik ve araç işletme gider kalemlerinde de öngörülemez artışlar meydana gelmiştir. Öyle ki;

  1. Döviz kurunda ve Dünya genelinde petrol fiyatlarında meydana gelen yüksek artışlar neticesinde akaryakıt pompa fiyatlarında ciddi oranda artışlar meydana gelmiştir. İş başlama tarihimiz olan 01.09.2021 tarihinde Antalya İli motorin litre satış fiyatı 7,28 TL iken 04.02.2022 tarihi itibariyle 14,71 TL olarak satılmakta ve bu da iş başlama tarihimiz ile bugün arasında %102,06 oranında oldukça yüksek bir artışın meydana geldiğini göstermektedir.

  2. Bir diğer ana maliyet kalemi olan işçilik için ise sözleşme tarihimizde uygulanmakta olan Brüt Asgari Ücret 3.577,50 TL ilen 2022 Yılı için uygulanacak Brüt Asgari Ücret 5.004,00 TL olarak açıklanmıştır. Bu doğrultuda sözleşme tarihimiz ile Ocak 2022 itibariyle uygulanacak asgari ücret maliyetinde %39,87 oranında artış meydana gelmiştir.

  3. Yukarıda da belirtmiş olduğumuz üzere döviz kurunda, tedarik zincirinde ve ülkemizde yaşanan ekonomik gelişmeler neticesinde yaşanan artışlar beraberinde birçok araç işletme giderlerinde de artışları meydana getirmiştir. (Bakım-Onarım, Kasko-Sigorta, MTV, Muayene vb.) Söz konusu bu artışlar neticesinde ortaya çıkan sonuçlar TÜİK Endekslerine de yansımış olup; iş başlama tarihimizden bugüne kadar Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) %55,56, Tüketici Fiyat Endeksi ise %36,69 olarak ortaya çıkmıştır. Sonuç olarak her iki endeksin ortalaması dikkate alındığında (55,55 +36,69/2) ÜFE ve TÜFE endeks ortalaması %46,12 olarak arttığı görülmektedir.

Açıklamış olduğumuz ana maliyet kalemlerindeki artışlar doğrultusunda ise;

İş başlama tarihinden bugüne kadar firmamız olarak her zaman taşıma hizmetini gerçekleştirme sorumluluğunu ön planda tutarak tüm bu maliyet artışlarını karşılamaya çalışmasına rağmen, geldiğimiz son nokta itibariyle mevcut fiyatlar üzerinden hizmet ifa edilemez bir noktaya gelmiştir. Bu nedenle;

Yukarıda belirtmiş olduğumuz süreçler göz önünde bulundurularak, servis taşımacılık ücretlerine, ikinci yarıyıldan itibaren geçerli olmak üzere %30 oranında artış uygulanacaktır. 90 gün için geçerli olacak servis taşımacılık ücretleri ve servis ödeme planı değişikliği için, okul servis kayıt görevlilerimiz ile temas kurmanızı rica eder, sağlıklı günler dileriz.

Saygılarımızla,  

sekerler-grup-logo.png
bottom of page